Wybór farb do metalu wciąż się powiększa – na rynku pojawiają się nowe produkty, o właściwościach, które mają poprawić ochronę powierzchni. Jednym z takich innowacyjnych produktów jest farba cynkowa. Nowość ta pojawiła się między innymi w ofercie producenta farb SiD Coating’s. Czym jest farba cynkowa, jakie są jej właściwości, jakie ma zalety i w jakim celu warto ją zastosować? Odpowiemy na te pytania w dzisiejszym artykule.

Czym jest farba cynkowa?

Farba cynkowa to potoczna nazwa dla produktu stanowiącego system do cynkowania na zimno (w ofercie SiD Coating’s znajdziesz ten produkt pod nazwą Anvi-Cynk 720). Jest to jednoskładnikowa powłoka o właściwościach farby, która jest gotowa do użycia zaraz po otwarciu opakowania. Jej innowacyjność polega na specjalnym składzie, opracowanym z myślą o jeszcze lepszym i łatwiejszym zabezpieczaniu metalowych powierzchni przed uszkodzeniami. Farba cynkowa zawiera nawet 90% mikro i nano cynku w żywicy akrylowej i w suchej powłoce. Wysoka zawartość nano cynku sprawia, że zastosowanie farby cynkowej może być doskonałą alternatywą dla cynkowania ogniowego, które dotychczas stanowiło jedną ze skuteczniejszych metod ochrony metalowych elementów przed korozją. Farby cynkowej możesz używać zarówno jako samodzielnej powłoki, jak i jednej z warstw złożonego systemu powłok. W celu uzyskania odpowiednich właściwości farby cynkowej należy stosować dwie lub trzy warstwy.

Jakie są właściwości i zalety farby cynkowej?

Farba cynkowa, określana także zimnym cynkiem ma zbliżone właściwości ochronne metalu, jakie możemy uzyskać w przypadku stosowania cynkowania ogniowego – przy czym nie wymaga on podgrzewania do bardzo wysokich temperatur. Preparat ten doskonale chroni metal i stal przed działaniem korozji. Warto zaznaczyć, że powłoka wykonana z farby cynkowej przewodzi prąd elektryczny, co umożliwia spawanie elementów zabezpieczonych przy użyciu zimnego cynku. Powłoka wykonana przy użyciu tego produktu jest odporna na wilgoć i wodę. Po całkowitym wyschnięciu powłoka z farby cynkowej odporna jest na temperatury do 120⁰C.

Zdecydowaną zaletą farby cynkowej jest metoda aplikacji produktu – znacznie mniej kłopotliwa niż w przypadku konwencjonalnej metody cynkowania. Zimny cynk aplikujemy na metalową powierzchnię tak, jak farbę. Możemy do tego celu użyć pędzla, wałka lub wybrać malowanie natryskowe. Plusem farby cynkowej jest także czas schnięcia. W optymalnych warunkach po około 15 minutach uzyskujemy suchość dotykową. Pełne utwardzenie powłoki następuje po 48 godzinach. Jednak już po godzinie istnieje możliwość przenoszenia przedmiotów, a po 2 godzinach mogą być one zanurzone w wodzie. W przypadku wykonywania powłoki dwuwarstwowej kolejną warstwę można wykonać już po dwóch godzinach od pierwszego malowania. Tak szybkie schnięcie powłok z zimnego cynku w znaczącym stopniu przyspiesza przeprowadzanie prac konserwacyjnych i zabezpieczających.

Farba cynkowa jako ochrona przed korozją

Najważniejszą cechą farby cynkowej jest ochrona powierzchni stalowych i metalowych przed korozją. Zawiesina farby z nano cynkiem tworzy na danej powierzchni trwałą i szczelną powłokę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, w szczególności przed wilgocią i wodą. Dzięki tej ochronie nie powstają nowe ogniska korozji, a te już istniejące nie powiększają się. Właśnie z tego powodu farba cynkowa stosowana jest do zabezpieczania nowych konstrukcji, ale także elementów ocynkowanych, na których powłoka cynkowa mogła ulec uszkodzeniu. Zimny cynk może być stosowany w branży budowniczej (zabezpieczanie prętów zbrojeniowych, kotew, elementów stalowych), w przemyśle, jako system zabezpieczania budowli hydrotechnicznych, a także do malowania ogrodzeń, grzejników, metalowych schodów i platform, piorunochronów oraz innych elementów narażonych na działanie korozji. Dzięki swoim właściwościom i braku konieczności poddawania zabezpieczanych elementów wysokiej temperaturze farba cynkowa bardzo często wykorzystywana jest do prac renowacyjnych zabytków. Dzięki tak skutecznemu zabezpieczeniu w znacznym stopniu wydłużysz żywotność metalowych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *