Cenisz sobie oryginalny wystrój ogrodu? Poza roślinami rosnącymi w gruncie pięknym uzupełnieniem zielonych kompozycji są różnego rodzaju donice ustawione na ścieżkach, przed wejściem do domu, czy na tarasie. Jednym w gorętszych trendów są donice metalowe. Mogą być one utrzymane w industrialnym stylu, imitujące stare beczki po farbach, z postarzaną powierzchnią. Metalowe doniczki będą też świetnie wyglądać w ogrodzie w stylu prowansalskim, gdzie pięknie będą komponować się z rustykalnymi dodatkami. Niezależnie w jakim stylu urządzony jest ogród, należy w odpowiedni sposób zadbać o metalowe doniczki, aby przez długi czas wyglądały estetycznie. Metal narażony jest w ogrodzie na silne działanie korozji i bez odpowiedniego zabezpieczenia może ulec zniszczeniu. Dowiedz się, w jaki sposób odnowić metalowe doniczki, aby wyglądały pięknie i zachowały trwałość przez długi czas.

Jaką farbę wybrać do malowania metalowych doniczek?

Metalowe doniczki zewnętrze wymagają szczególnych preparatów do zabezpieczenia ich, ponieważ narażone są na czynniki środowiskowe i atmosferyczne. Skutkiem tego oddziaływania może być wystąpienie korozji, która ostatecznie może sprawić, że doniczka nie będzie nadawać się do użytkowania. Dlatego raz w sezonie – na przykład w okresie, gdy przesadzamy rośliny ogrodowe, warto odnowić doniczki, by wciąż wyglądały idealnie. Do tego celu należy wybrać preparaty przeznaczone do użytku na metalowe powierzchnie. Warto wybrać farbę, która będzie odznaczać się właściwościami antykorozyjnymi – wówczas zminimalizujemy ryzyko wystąpienia rdzy i niszczenia doniczek.

Do doniczek w stylu industrialnym, które imitują metalowe pojemniki po farbach, można zastosować farbę okrętową o zwiększonej odporności na działanie korozji. Co ważne – farba okrętowa chroni malowaną powierzchnię przed działaniem wilgoci, słonej wody, a także kwaśnych deszczy. Dostępna jest w trzech kolorach: czarnym, srebrnym i czerwonym. Doskonale sprawdzi się do malowania starych beczek, które przerabiamy na doniczki, ponieważ można malować nią bezpośrednio na rdzę, a także stare powłoki malarskie – to znacznie skraca pracę! Farba okrętowa zawiera specjalne cząsteczki folii PVB (stosuje się ją do zabezpieczenia szyb samochodowych), która wzmacnia strukturę malowanej powierzchni, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli kolory, w jakich dostępna jest farba okrętowa, nie odpowiadają Waszej wizji, możecie zastosować ten preparat w formie podkładu. Farba okrętowa nie reaguje z innymi farbami, zatem jako drugą warstwę można zastosować dowolny produkt w wybranym przez Was kolorze.

Pamiętajcie, że przed malowaniem metalowe doniczki należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń i osadów, a także odtłuścić. To zwiększy przyczepność i trwałość powłoki i pozwoli przywrócić nienaganny wygląd doniczkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *