Wiele budynków, zarówno mieszkalnych, jak i użytku publicznego, handlowych czy o przeznaczeniu przemysłowym posiada zewnętrzne schody wykonane z metalu. Jest to bardzo popularne rozwiązanie – przede wszystkim ze względu na swoją praktyczność, prostotę utrzymania w czystości, trwałość i estetykę. Należy jednak pamiętać, że nawet najsolidniejsze schody metalowe nie będą w stu procentach odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Długotrwała ekspozycja na wilgoć i działanie wody mogą powodować powstawanie ognisk korozji. Skutkiem korozji jest nie tylko nieestetycznie wyglądająca rdza, ale przede wszystkim osłabienie struktury metalu, co może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania metalowych schodów.

Przed sezonem zimowym warto wygospodarować czas na przegląd i renowację schodów zewnętrznych. To pozwoli nam zlokalizować ewentualne ogniska korozji i zabezpieczyć konstrukcję schodów przed opadami i niskimi temperaturami.

Jak przygotować schody zewnętrzne do malowania?

Zanim przystąpimy do malowania, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu nawierzchni. Od tego etapu będzie zależała efektywność naszych prac – czyli trwałość nowej powłoki malarskiej. Powierzchnię schodów i balustrady (jeżeli również planujemy ja pomalować) powinniśmy skrupulatnie oczyścić z wszystkich zanieczyszczeń. Na wstępie dokładnie myjemy schody, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli schody wcześniej były malowane, to należy zeszlifować i wyrównać powierzchnię, tak aby nie występowały żadne pęcherze, odstające fragmenty farby itp. Jeżeli napotkaliśmy na jakieś ognisko korozji, to także powinniśmy je delikatnie wyrównać za pomocą papieru ściernego. W następnym kroku oczyszczamy powierzchnię schodów za pomocą odtłuszczacza i pozostawiamy do wyschnięcia. Tak przygotowane schody możemy malować – oczywiście odpowiednio wybraną do tego farbą.

Malujemy schody zewnętrzne – dobór farby i narzędzi

Żeby skutecznie ochronić przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych metalowe schody, należy dobrać farbę o odpowiednich właściwościach. Wybrany produkt powinien wyróżniać się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, dużą trwałością na niskie temperatury i promieniowanie UV, a także dobrą przyczepnością do podłoża. Dużym atutem będą właściwości antykorozyjne farby. Dlatego naszą rekomendacją jest farba okrętowa. Jest to specjalistyczna farba o właściwościach antykorozyjnych, która odznacza się dużą trwałością i przyczepnością do podłoża.

Zaletą farby okrętowej jest możliwość jej bezpośredniej aplikacji na rdzę, a także na stare powłoki malarskie. Zawarty w farbie spirytus rektyfikowany oczyszcza podłoże, a specjalna żywica wchodzi w reakcję z rdzą i tworzy skuteczne zabezpieczenie przed powiększaniem się jej ognisk. Dodatkowo specjalistyczna farba okrętowa jest bardzo trwała, co w przypadku zastosowania jej do malowania schodów jest bardzo dużą zaletą – schody przez długi czas zachowają ochronę przed korozją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *