W naszym klimacie trudno wyobrazić sobie dom bez systemu grzewczego. O ile w nowo wybudowanych domach najczęściej mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym lub inną formą dystrybucji ciepła, to w starszych domach, zwykle znajdują się różnego typu grzejniki. Kaloryfery nowego typu mają zwykle dość kompaktowe kształty i wymiary, jednak w wielu starszych budynkach mieszkalnych znajdują się stare kaloryfery. Najczęściej grzejniki wykonane są z żeliwa lub ze stali. Z czasem powierzchnia grzejników może odbarwiać się, odpryskiwać, rysować lub po prostu stracić swój estetyczny wygląd z biegiem czasu. Na szczęście w kilku łatwych krokach odnowić kaloryfer i sprawić by wyglądał znów jak nowy. Odnowienie grzejników ma na celu nie tylko przywrócenie mu estetyki, ale także zwiększenie jego żywotności i zminimalizowanie ewentualnego ryzyka korozji.
Jak przygotować się do odnawiania kaloryferów żeliwnych i stalowych?
Renowację kaloryferów warto zaplanować na letnie miesiące, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Jeżeli jednak malowanie musicie koniecznie przeprowadzić podczas sezonu grzewczego, wówczas należy pamiętać, aby zakręcić zawory i poczekać aż temperatura grzejnika spadnie. Najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie kaloryferów ze ściany – wówczas możemy dokładnie i bardzo precyzyjnie pomalować. Trzeba jednak wówczas dokładnie zakręcić zawory i spuścić wodę z grzejników, co może wymagać pomocy fachowca.
Zakres prac związanych z odnawianiem kaloryfera zależny jest od stopnia jego zniszczenia. Zanim przejdziemy do działania, warto dokładnie obejrzeć odnawiany grzejnik – czy nie ma na nim śladów korozji, czy farba łuszczy się, czy są jakieś nierówności. Następnie przygotowujemy narzędzia, które będą nam niezbędne do pracy. Zanim przejdziemy do malowania kaloryfera Zgromadźmy niezbędne akcesoria (zarówno do malowania, jak i oczyszczania powierzchni), preparaty oczyszczające, gruntujące, farbę nawierzchniową. Jeżeli nie ściągamy kaloryfera ze ściany, wówczas należy dokładnie zabezpieczyć przestrzeń wokół kaloryfera, aby uniknąć poplamienia farbą podłogi, ścian czy parapetu – najlepiej sprawdzi się do tego celu folia malarska.
Czym malować kaloryfer?
W momencie, gdy nie ściągamy kaloryfera ze ściany, warto zaopatrzyć się w zestaw pędzli o różnych wymiarach i kształtach. Jest to szczególnie istotne, jeżeli odnawiamy kaloryfer żeberkowy, który obfituje w zawiłe kształty i trudnodostępne miejsca. Wówczas warto zaopatrzyć się w zakrzywiony pędzel, przy pomocy którego dotrzemy w nawet najtrudniej dostępne miejsca.
Do grzejników płytowych sprawdzą się najzwyklejsze płaskie pędzle oraz wałki do malowania. Tego typu kaloryfery posiadają niewiele zakamarków. Wybór takich narzędzi malarskich ułatwi szybkie pomalowanie dużej powierzchni kaloryfera płytowego. Nie zapomnij o detalach – do tego celu sprawdzi się niewielki pędzel, przy pomocy którego dotrzesz w najmniej dostępne miejsca.
Przygotowanie kaloryfera do malowania – oczyszczanie
Bardzo zniszczone grzejniki, które dawno nie były odnawiane, wymagają gruntownego oczyszczenia. Najlepiej w tym celu użyć szlifierki kątowej z końcówką w postaci drucianej szczotki lub sztywnych sznurów nylonowych. W ten sposób usuwamy wszystkie stare powłoki malarskie, a także ewentualne ogniska korozji. Dla dokładniejszego oczyszczenia powierzchni grzejnika, po szlifowaniu przecieramy jego powierzchnię papierem ściernym, dla jeszcze lepszego wyrównania i pozbycia się najdrobniejszych nierówności. Jeżeli kaloryfer, który planujemy malować jest w stosunkowo dobrym stanie i chcemy tylko odświeżyć jego wygląd lub zmienić kolor w związku ze zmianą aranżacji wnętrza, wówczas wystarczy podstawowe przygotowanie powierzchni. W tym celu wystarczy wziąć papier ścierny (dla ułatwienia warto owinąć papierem ściernym drewniany klocek) i delikatnie zmatowić powierzchnię oraz wyrównać wszelkie odpryski czy nierówności.
Kiedy już zeszlifujemy i zmatowimy powierzchnię kaloryfera, usuńmy pył przy pomocy suchej szmatki. Następnie warto odtłuścić grzejnik i dokładnie usunąć wszelkie pyły i drobinki – wpływa to na przyczepność farby do podłoża. Warto w tym celu użyć preparatu odtłuszczającego o łagodnym składzie, który będzie bezpieczny dla metalowych powierzchni. Rekomendujemy w tym celu użycie preparatu odtłuszczającego o właściwościach myjących, który w delikatny sposób usunie wszelkie osady i tłuste naloty z powierzchni grzejników, przygotowując w ten sposób powierzchnię do następnych kroków związanych z odnowieniem grzejników. Po użyciu odtłuszczacza czekamy, aż nawierzchnia wyschnie dokładnie – wówczas możemy przejść do następnego kroku.
Jaką farbę wybrać do malowania kaloryferów?
Dobierając farbę do malowania kaloryferów, trzeba mieć na uwadze, że nie każda farba sprawdzi się w tej roli. Kaloryfer w sezonie grzewczym nagrzewa się do dość wysokich temperatur, co ma wpływ na trwałość farby, a także jej wygląd. Jeżeli wybierzemy nieodpowiedni preparat, wówczas powłoka malarska może popękać, zżółknąć lub mogą powstać na niej pęcherze. Dlatego dobierając farbę malarską, należy zwrócić uwagę, czy producent dopuszcza działanie wysokich temperatur.
Jak już wspomnieliśmy, starsze modele grzejników mogą być podatne na działanie korozji, głównie w wyniku mikro rozszczelnień. Dlatego warto zminimalizować to ryzyko, stosując specjalistyczną farbę podkładową antykorozyjną. Idealnie w tym celu sprawdzi się farba spirytusowa Anvi-Corr, która idealnie przygotowuje metalową powierzchnię do dalszych prac malarskich i zabezpiecza przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Farbę spirytusową można stosować jako podkład zarówno na grzejniki stalowe, jak i żeliwne. Farba dostępna jest w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i srebrnym. Jej zaletą jest to, że można na nią stosować praktycznie dowolny rodzaj farby, jako farby nawierzchniowej.
Innym rozwiązaniem jest wybór farby aluminiowej termoodpornej, która idealnie nadaje się do zastosowania na grzejnikach, a także elementach instalacji grzewczej. Preparat ten doskonale znosi wysokie temperatury, nie reagując w żaden sposób. Farba dostępna jest w srebrnym kolorze – świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, a także wnętrzami w industrialnym stylu.
O czym jeszcze pamiętać podczas malowania kaloryferów?
Podczas malowania grzejników koniecznie zadbajcie o odpowiednią wentylację. Jeżeli stosujemy dwie warstwy farby, lub podkład i warstwę wierzchnią, to należy przestrzegać czasów schnięcia podanych przez producenta. Oczywiście, jeżeli w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność, wówczas czas ten może się wydłużyć. Malując kaloryfer zimą, pamiętaj, że ogrzewanie można włączyć najwcześniej 24 godziny po zakończeniu malowania – zbyt szybkie nagrzanie się powierzchni kaloryfera mogłoby skutkować zniszczeniem się świeżo malowanej powierzchni.