Metal Jest materiałem znanym ze swojej wytrzymałości. Głównie z tego powodu wybierany jest jako tworzywo, z którego wykonywane są różnego rodzaju konstrukcje. Metal znajduje swoje zastosowanie w różnych branżach i wykorzystywany jest zarówno w przemyśle, w budownictwie infrastrukturalnym, jak i mieszkaniowym. Bardzo często metalowe konstrukcje znajdują się na zewnątrz lub w agresywnym środowisku obfitującym w wysoką wilgotność powietrza lub działanie substancji chemicznych. Szereg czynników może być przyczyną rozwoju korozji. W dzisiejszym artykule omówimy następujące kwestie:
- Co to jest korozja i jak powstaje?
- Czy tylko metal jest zagrożony korozją?
- Jakie elementy wokół domu są zagrożone korozją?
- Jakie są skutki korozji?
- Jak zapobiegać powstawaniu korozji?
- Jak usunąć istniejące ogniska korozji?
- Jakie preparaty antykorozyjne wybrać?
Korozja – co to jest i jakie są jej przyczyny?
Metalowe elementy architektury, maszyn, pojazdów lub konstrukcji narażone są na działanie wielu czynników, które mogą powodować ich niszczenie. Do najczęściej spotykanych zjawisk mających wpływ na trwałość metalu jest korozja. Zjawisko korozji zachodzi pomiędzy daną powierzchnią i otaczającym ją środowiskiem. W efekcie na powierzchni objętej korozją powstaje rdza, czyli charakterystyczny nalot o pomarańczowym kolorze. Rdza jest połączeniem różnych tlenków, wodorotlenków i soli żelaza. Możemy wyróżnić różne typy korozji ze względu na czynniki, które mogą ją wywołać:
- wodna – korozja wywołana kwaśnymi deszczami
- glebowa – powstaje w wyniku kontaktu powierzchni z glebą
- chemiczna – jest efektem reakcji danego materiału i gazu (np. tlenu) ale bez udziału wody
- elektrochemiczna – podobnie jak przy korozji chemicznej dochodzi do niej na skutek reakcji materiału z gazem, jednak w tym przypadku przy udziale wody
- fizyczna – przyczyną korozji jest uszkodzenie mechaniczne powierzchni
- mikrobiologiczna – wywołana przez czynniki mikrobiologiczne
- atmosferyczna – przyczyną korozji są czynniki atmosferyczne
Co ulega korozji i jakie są jej skutki?
Większość osób łączy zjawisko korozji z różnymi rodzajami metalu. Tymczasem nie tylko metal koroduje, ale także inne materiały są zagrożone tym zjawiskiem. Korozją zagrożone są również materiały niemetaliczne, taki jak beton, żelbet, drewno, skały czy tworzywa sztuczne. Szybkość rozwoju korozji zależna jest od natężenia czynników powodujących korozję, jakości danego materiału, a także sposobu łączenia materiałów ze sobą – niektóre połączenia bardziej sprzyjają powstawaniu korozji.
Korozja powstaje w sposób stopniowy i czasem trudno zauważyć ją od razu. Jednak należy zauważyć, że zamiany wywołane przez korozję są nieodwracalne. Najczęściej korozję zauważamy w momencie, gdy na powierzchni pojawi się rdza. Jednak wówczas możemy tylko dbać o to by ognisko korozji nie powiększyło się. Zbyt późno wychwycona korozja może trwale uszkodzić zajętą powierzchnię. Początkowo korozja przejawia się w postaci rdzawego osadu, ale jeżeli nie przeprowadzimy prac zabezpieczających i konserwujących, wówczas może doprowadzić do zupełnego rozpadu danego elementu. To skutkuje stratami materialnymi, ponieważ pojawia się konieczność wymiany danego elementu. W przypadku elementów konstrukcyjnych, maszyn czy pojazdów uszkodzenia spowodowane przez korozję wpływają na ich trwałość i wytrzymałość, przez co mogą być bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Znacznie lepszą taktyką jest działanie profilaktyczne, w celu zminimalizowania skutków ewentualnej korozji.
Jakie elementy w domu i wokół niego korodują najszybciej?
Korozja stanowi istotny problem dla światowego przemysłu. Rocznie powoduje ogromne straty finansowe, dlatego powstał szereg norm dotyczących postępowania w przypadku korozji, a także ustanowiono klasy korozyjności, które mają ułatwić działania ochronne. Korodowanie metalu przynosi szkody nie tylko firmom z branży przemysłowej, ale także dotyczy budownictwa mieszkalnego. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z zupełnie inną skalą. Jednak problem rdzy na metalowych elementach w domu i na terenie posesji jest zauważalny. Najczęściej ofiarą korozji padają wszystkie metalowe elementy wokół domu, które narażone są na ciągłe działanie czynników atmosferycznych. Wśród nich wymienić możemy barierki schodowe i balkonowe, metalowe schody, ogrodzenia, pergole, bramy garażowe, a także inne elementy konstrukcji.
W jaki sposób można zabezpieczyć metal przed korozją?
Niestety jeszcze nie znamy metody, która pozwoliłaby zupełnie wykluczyć zjawisko korozji. Można jednak możliwe najlepiej zabezpieczyć daną powierzchnię, w ten sposób spowalniając korozję i minimalizując jej skutki. Istnieje szereg technik antykorozyjnych, które stosuje się w celu spowolnienia zjawiska korozji. Jedną z technik jest wykluczenie czynników, które sprzyjają rozwojowi korozji. Jeżeli jest to możliwe, to warto ograniczyć wilgoć, np. poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu lub osłonięcie elementów znajdujących się na zewnętrz (np. wyposażenie ogrodu wykonane z metalu warto na sezon zimowy zabezpieczyć folią). W przemyśle stosuje się także specjalistyczne inhibitory, które pozwalają spowolnić postęp korozji, a także zmianę potencjału elektrodowego metali. Do najczęściej wykorzystywanych i najskuteczniejszych technik antykorozyjnych zalicza się powłoki ochronne. Wyróżnia się kilka rodzajów powłok ochronnych, o różnych właściwościach i przy wykorzystaniu różnych produktów: powłoki izolujące, ekranujące, nieorganiczne i powłoki organiczne. A co to oznacza w praktyce? Do wykonania powłoki ochronnej najlepiej użyć specjalnie do tego przeznaczonego preparatu o właściwościach antykorozyjnych. Oto nasze wybory:
- farba spirytusowa – jest to farba podkładowa, która może być także stosowana jako samodzielna powłoka. Zawartość 97% spirytusu rektyfikowanego umożliwia stosowanie farby spirytusowej antykorozyjnej nawet na powierzchnie o gorszym przygotowaniu. Nie wchodzi w reakcję z innymi powierzchniami. Farba spirytusowa jednocześnie oczyszcza podłoże i zabezpiecza je przed dalszym rozwojem korozji, wchodząc w reakcję z rdzą. Farba spirytusowa doskonale sprawdza się do zabezpieczania ogrodzeń, rurociągów, podwozi pojazdów i innych elementów konstrukcyjnych i architektonicznych. Doskonale nadaje się także do stosowania w środowisku nadmorskim o silnym zasoleniu.
- zimny cynk – to jednoskładnikowa powłoka o bardzo wysokiej zawartości mikro i nano cynku. Farba cynkowa stanowi ochronę katodową i barierową dla powierzchni metalowych. Preparat ten jest świetną alternatywą dla cynkowania ogniowego. Skutecznie i trwale zabezpiecza powierzchnie przed korozją, dlatego może być stosowany do zabezpieczenia istotnych elementów konstrukcyjnych lub elementów podwozia w samochodach i pojazdach użytkowych, rolniczych. Dzięki swoim właściwościom zimny cynk może być stosowany nawet w środowisku, w którym panują trudne warunki i występuje wiele czynników sprzyjających powstawaniu korozji.
- poliwinylowa farba antykorozyjna – preparatem o uniwersalnym zastosowaniu jest poliwinylowa farba o właściwościach antykorozyjnych. Składa się ona z aktywnych wypełniaczy i roztworu żywicy pomocniczych. Farba antykorozyjna poliwinylowa odznacza się doskonałą przyczepnością do podłoża i odpornością na działanie czynników zewnętrznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Tworzy na malowanej powierzchni gładką, matową powierzchnię, która skutecznie chroni przed korozją. Co najważniejsze farba ta nadaje się praktycznie do większości powierzchni wykonanych z różnych rodzajów metalu. Możesz wykorzystać ją do malowania ogrodzenia, bramy garażowej, rynien, parapetów, balustrad, pergoli i innych elementów zewnętrznych.
Warto pamiętać, aby wybierać najlepsze dostępne preparaty. Wówczas ich zastosowanie zagwarantuje właściwą ochronę przed niszczeniem dla metalowych powierzchni. Należy także pamiętać, aby preparaty antykorozyjne stosować zgodnie z zaleceniami producenta – szczególnie tymi, dotyczącymi przygotowania preparatu i odstępu między kolejnymi warstwami. Wówczas wykonana przez nas powłoka będzie miała odpowiednią trwałość i właściwości.
Jak skutecznie usunąć ogniska korozji?
W sytuacji, kiedy zauważymy na metalowej powierzchni rdzę, należy jak najszybciej zabezpieczyć powierzchnię przed dalszym postępowaniem procesu. Zanim zastosujemy farbę antykorozyjną lub inny preparat, trzeba dobrze przygotować daną powierzchnię, aby zapewnić powłoce odpowiednią przyczepność. W pierwszej kolejności oczyszczamy dokładnie gniazdo korozji. W tym celu należy wyczyścić metodą mechaniczną zardzewiałe miejsce. Doskonale sprawdzi się do tego metalowa szczotka lub szpachelka, przy pomocy której pozbędziemy się większych elementów rdzy. Następnie dokładnie usuwamy rdzę przy użyciu papieru ściernego o drobnej gramaturze. W przypadku dużego ogniska korozji należy uważać, aby nie uszkodzić osłabionego elementu. Po mechanicznym oczyszczeniu przemywamy powierzchnię przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. Jeżeli mamy do czynienia z zabrudzeniami biologicznymi lub na powierzchni znajdują się pyły lub inne zabrudzenia, to warto zastosować preparat odtłuszczająco-myjący. Dokładnie osuszamy. Na tak przygotowaną powierzchnię aplikujemy za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego wybrany preparat.
Podczas malowania farbą lub podkładem antykorozyjnym nie powinna panować zbyt wysoka temperatura. Lepiej też unikać dni, podczas których panuje podwyższona wilgotność powietrza, zapowiadane są opady deszczu lub burze. Tylko odpowiednio wykonane zabezpieczenie przed korozją da nam prawdziwą ochronę i pozwoli zminimalizować skutki tego destrukcyjnego zjawiska.
Szeroką ofertę preparatów antykorozyjnych, farb nawierzchniowych i podkładowych znajdziecie u SiD Coating’s.