Wymagające warunki panujące w wielu gałęziach przemysłu stawiają wyzwania przed producentami materiałów i preparatów stosowanych w przemyśle. Czy ma to jakikolwiek wpływ na nasze życie codzienne? Oczywiście! Wiele z tych produktów znajduje swoje zastosowanie nie tylko w świecie przemysłu, ale również w remontach i pracach konserwacyjnych wykonywanych przez „zwykłych” użytkowników. Jednym z takich produktów jest farba okrętowa – pierwotnie stosowana w przemyśle okrętowym, a także do zabezpieczania łodzi i konstrukcji mających kontakt ze środowiskiem morskim. Jak się okazuje, sprawdzi się ona nie tylko do malowania łodzi, ale także podczas domowego remontu. Dowiedz się, gdzie możesz wykorzystać farbę okrętową, aby skorzystać z jej zalet.
Jakie są właściwości i zalety farby okrętowej?
Farba okrętowa przeznaczona jest przede wszystkim do stosowania na powierzchniach metalowych – stali, żeliwa, aluminium, powierzchni cynkowych, ale także może być wykorzystywana do gruntowania drewna, materiałów drewnopochodnych. Farba okrętowa nazywana jest także farbą spirytusową, ponieważ w swoim składzie zawiera 97% spirytus rektyfikowany. Zawartość spirytusu przyspiesza wysychanie farby, a także umożliwia jej aplikację nawet przy niskich temperaturach.
Poza spirytusem rektyfikowanym farba okrętowa zawiera specjalne pigmenty i żywicę oraz folię PVB (w przypadku farby Anvi-Corr od Sidcoating’s). Składniki te sprawiają, że farba może być nanoszona nawet na gorzej przygotowane powierzchnie, stare powłoki malarskie i rdzę. Spirytus dodatkowo oczyści malowaną powierzchnię, dla poprawy przyczepności.
Gdzie można zastosować farbę okrętową w domu?
Nie trzeba mieć okrętu, by móc stosować farbę okrętową! Farba ta doskonale zabezpiecza przed korozją i czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu bardzo dobrze sprawdzi się do malowania elementów pojazdów, narzędzi ogrodniczych czy metalowych elementów wokół domu: altan, ogrodzenia, parapetów zewnętrznych, rynny, balustrady itp. Za pomocą farby okrętowej możemy także zabezpieczyć okucia drzwi oraz bramę garażową. Dzięki niej elementy te zyskają większą ochronę przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi, co zwiększy ich żywotność.