Metal należy do jednego z najtrwalszych materiałów. Materiał ten ma jednak swoich wrogów – największym zagrożeniem jest wilgoć i woda, które są przyczyną korozji metalu. Żeby zapobiec korodowaniu, doprowadzającemu do nieuchronnego zniszczenia metalowej powierzchni, należy dbać o powłoki malarskie chroniące metal przed czynnikami zewnętrznymi. Warto poznać najważniejsze zasady, aby robić to solidnie i efektywnie.
Przygotowanie metalowej powierzchni przed malowaniem
Zanim zabierzemy się za malowanie metalowej powierzchni, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. To będzie miało wpływ na trwałość i przyczepność powłoki malarskiej. Przed malowaniem obligatoryjnie oczyszczamy metal z wszelkich zabrudzeń, usuwamy także poprzednie warstwy farby, ogniska korozji, pęcherze i inne nierówności. Jeżeli istnieje taka konieczność, to można użyć papieru ściernego lub szczotki metalowej. Warto także zastosować preparat odtłuszczający, który usunie wszelkiego rodzaju osady i zabrudzenia.
Dobór odpowiedniej farby do metalu
Wybór farby, której użyjemy do malowania metalu jest kluczowy. Ważne, żeby farba była rekomendowana do stosowania na metalowych powierzchniach. Warto także dopasować rodzaj farby do warunków, które będzie musiała wytrzymać. Jeżeli na przykład chcemy pomalować elementy zewnętrznej konstrukcji, wówczas warto wybrać farbę spirytusową, odporną na działanie czynników zewnętrznych i chroniącą przed korozją.
Przestrzegajmy zaleceń producenta farby
Sposób nakładania, przerwy między warstwami, temperatura w jakiej malujemy – to wszystko jest ważne dla efektywności malowania. Najczęściej wszystkie wskazówki dotyczące malowania metalu i zachowania środków ostrożności przy stosowaniu danej farby, zamieszcza jej producent na opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie skracajmy czasu pomiędzy zastosowaniem kolejnych warstw! Stosowanie się do zaleceń producenta farby do metalu zwiększymy trwałość powłoki malarskiej. Dzięki takiemu działaniu wydłużymy żywotność metalowych elementów i estetykę wyglądu.