Wystrój wnętrz to duże wyzwanie. Urządzając mieszkanie, chcemy, by było ono funkcjonalne, komfortowe i jednocześnie utrzymane w modnym, oryginalnym stylu. Jednym z trendów w urządzaniu wnętrz jest styl loftowy, który nazywany jest także stylem industrialnym. Co najważniejsze, to meble w loftowym stylu możecie wykonać w dużej mierze sami – wystarczy, że wykorzystacie stare meble znalezione na strychu lub zakupione na pchlim targu.
Czym wyróżnia się styl loftowy?
Choć styl loftowy pochodzi z odległych Stanów Zjednoczonych, to doskonale wpasował się w gusta polskich inwestorów. Styl ten należy do stylu nowoczesnego, a inspiracją i punktem wyjścia dla stylu loftowego są przestrzenie poprzemysłowe. Styl ten narodził się w latach 60 XX wieku na Manhattanie, gdzie po raz pierwszy wnętrza starych fabryk zostały zaaranżowane przez bohemę artystyczną na przestrzenie mieszkalne i pracownie artystyczne. Charakterystyczną cechą dla stylu loftowego jest surowość i minimalizm. W idealnej aranżacji lotfowej mamy do dyspozycji dużą, otwartą przestrzeń mieszkania urządzonego w poprzemysłowym wnętrzu. Wykorzystując odpowiednie akcesoria, meble i materiały możemy prznieść klimat loftowego mieszkania do każdego wnętrza – nawet niewielkiego mieszkania w bloku.
Charakterystyczne dla stylu loftowego jest prostota i surowość dobranych materiałów, sposobu wykończenia, a także wyposażenia. Ściany w takim wnętrzu najczęściej wykonane są z cegły (aktualnie dostępne są płytki imitujące cegłę), z surowego betonu, lub w jednolitym kolorze, w odcieniach bieli i szarości. Kluczową rolę odgrywają meble – w przypadku loftowej aranżacji, to właśnie one tworzą niepowtarzalny klimat. Najczęściej wykorzystywane są meble z surowego drewna, z metalu, modne jest także łączenie metalu z drewnem. W sklepach dostępne są meble w stylu loftowym, jeżeli jednak chcemy stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze, to warto poszukać na aukcjach, targach staroci albo we własnej piwnicy czy na strychu metalowych mebli i ciekawych dodatków do wnętrz. Bardzo efektownie prezentują się w takich wnętrzach stoliki wykonane ze starych drewnianych szpuli po kablach – najbardziej efektownie wyglądają, gdy na powierzchni drewna widoczne są oznaczenia, pieczątki i inne pozostałości po ich dawnym przeznaczeniu. Klasyczne szafki czy regały można zastąpić tymi do przeznaczenia przemysłowego. Oczywiście najlepiej, gdyby były to meble z odzysku – takie mają więcej charakteru, często miewają ciekawe kształty. Oryginalnie będą wyglądać szafki na narzędzia z warsztatu, przemysłowe regały lub szafki dla pracowników. Jeżeli uda się Wam upolować ciekawe stare meble z metalu lub z połączenia metalu i drewna, to zanim wstawicie je do swojego mieszkania, warto poświęcić im chwilę, aby nadać im stylowego i designerskiego wyglądu. Pamiętajcie, że przewodni moty przemysłu ma być inspiracją, a nie dosłownym przeniesieniem!
Jak samodzielnie odnowić metalowe meble w stylu loft?
Zastanawiasz się, czy warto stworzyć samodzielnie meble w stylu loftowym? Zdecydowanie tak! Takie rozwiązanie ma kilka zalet – przede wszystkim zyskacie wyjątkowe meble, które ozdobią wnętrze domu. Po drugie – własnoręczne odnawianie mebli niesamowicie satysfakcjonuje! Pomyślcie tylko o tym, że będziecie mogli pochwalić się znajomym i rodzinie, że szafka, na którą patrzą, została wykonana właśnie przez Was!
Jeżeli obawiacie się, że odnawianie mebli loftowych jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy, to mamy dobrą informację. Prostota, jaką charakteryzują się meble industrialne, wymaga wyłącznie wykonania czynności w określonym porządku i nieco precyzji. Dzięki naszym praktycznym wskazówkom renowacja metalowych mebli do loftowego mieszkania nie sprawi Wam większych trudności. Dzięki naszemu poradnikowi dowiecie się:
- w jaki sposób przygotować meble do renowacji
- jaki rodzaj farby do metalowych mebli wybrać
- jak malować metalowe meble
Wierzymy, że stosując się do wskazówek z naszego poradnika, stworzycie niepowtarzalne meble i dodatki do wnętrz w stylu loftowym.
Przygotowanie metalowych mebli do malowania
Najważniejszym krokiem, który często jest pomijany przez wiele osób, jest właściwe przygotowanie mebli do renowacji. Brzmi skomplikowanie? Tymczasem w ramach przygotowań należy po prostu dokładnie umyć powierzchnię, a także pozbyć się starej farby i ewentualnych śladów rdzy. Zaczynamy od mycia elementów z kurzu i różnego rodzaju zabrudzeń – czysta powierzchnia to lepsza przyczepność farby, czyli doskonały efekt na dłużej. Najlepiej zrobić to przy użyciu gąbki i szczotki oraz preparatu odtłuszczającego o właściwościach myjących. W taki sposób usuniemy też zabrudzenia ze smarów czy inne tłuste osady.
Stare metalowe meble często pokryte są starą farbą, która łuszczy się, jest popękana i nieestetycznie wygląda. W takiej sytuacji najlepiej użyć papieru ściernego, a w przypadku większych powierzchni szlifierki z tarczą z papieru ściernego oraz szczotki metalowej. Dokładnie wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym lub kostką ścierną o większej gradacji, czyli bardzo drobnej ziarnistości. Znów opłukujemy powierzchnię, żeby pozbyć się pyłów i resztek farby i dokładnie osuszamy. Fazę przygotowań mamy za sobą. Teraz przechodzimy do malowania!
Malowanie metalowych mebli w stylu loftowym – dobór farby
Wybierając farbę, pamiętajmy nie tylko o jej walorach estetycznych, ale przede wszystkim o dopasowaniu do zastosowania. Zwróćmy uwagę, do jakich powierzchni przeznaczona jest dana farba – najlepiej wybrać taką do metalu. Jeżeli mebel ma drewniane elementy lub z tworzywa, to przed malowaniem zabezpieczmy je taśmą malarską i folią. Sprawdźmy też, czy na powierzchni nie ma śladów rdzy – jeżeli znajdziemy jakieś ogniska, wówczas warto zastosować specjalną farbę o działaniu antykorozyjnym. Inną farbę wybierzemy też do malowania mebli metalowych, które będą stać we wnętrzu, a inną do zastosowania zewnętrznego.
Do zniszczonych metalowych powierzchni, na których wyraźnie występuje rdza, najlepszym wyborem będzie farba spirytusowa. Sprawdzi się ona także do malowania mebli loftowych na taras lub do ogrodu. Specjalna formuła tej farby wiąże i zabezpiecza rdzę, powstrzymując przed powstaniem nowych ognisk i powiększaniu się tych obecnych. Farba spirytusowa do metalu dostępna jest najczęściej w trzech kolorach: czarnym, srebrnym i czerwonym tlenkowym. Tak się składa, że są to główne kolory panujące w loftowych wnętrzach, przypominające kolorystykę wnętrz starych fabryk lub warsztatów.
Jeżeli jednak chcecie nadać meblom bardziej designerskiego charakteru, możecie zdecydować się na nawierzchniową farbę poliwinylową do metalu. Może być ona stosowana bez użycia farby podkładowej, ponieważ także ma właściwości antykorozyjne. Dostępna jest w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, więc możesz nadać meblom dokładnie taki charakter, jaki tylko chcesz.
Jak malować meble metalowe?
Do malowania metalowych mebli można użyć jednej z kilku metod: malowanie wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Metodę malowania dobieramy do wielkości mebla i specyfiki powierzchni. Czasem, aby uzyskać pożądany efekt i odpowiednie pokrycie farbą, konieczne jest zastosowanie 2 warstw farby. Pamiętajmy, aby pomiędzy aplikacją kolejnych warstw farby odczekać zalecaną przez producenta ilość czasu – tylko wtedy farba zachowa swoją trwałość na długo!